Seekordseks teemaks on meil copyright, ehk autoriõigus. Kummaline, kuid kui kõige otsesemalt tõlkida siis võiks kõlada see nagu pealkirjas mainitud – paljundamise õigus.

Etteantud raamatu teises peatükis kirjeldatakse meile ühe, kui ma õigesti aru saan, erakonna, seisukohti autoriõiguste ja nende reeglite soovituslike muudatuste osas. Minus isiklikult tekitasid pakutud soovitused vastakaid tundeid.

Esiteks, “Registration After 5 Years”. Soovitatakse peale 5 aastat kõik oma õigustega kaitstud teosed registreerida kuskil andmebaasis. Vastasel juhul kaotaksid nad oma õigused. Kujutame nüüd ette fotograafi, kes pildistab päevas sadu pilte. Jagab blogis iga nädal kümneid. Kas 5 aasta pärast võiks igaüks neid sealt blogist kopeerida ja jagada kuna neid ei ole eraldi registreeritud? Mulle ei tunduks see mõistlik.

Teiseks, “Free Non-Commercial Sharing”. Soovitatakse, et isiklikuks tarbeks võiks teoseid vabalt paljundada ning jagada. Näiteks on isegi toodud, kuidas aastakümneid tagasi lindistati kassette ümber ja neid jagati sõpradega. Eks sai isegi seda omal ajal tehtud. Ega maal elades polnud muud võimalustki uue muusika saamiseks. Kuid täna ei tundu see enam õige. Eriti ajastul, kus on võimalik näiteks laule osta sentide eest ja kuulata seda nii palju kui tahes. Või kasutades striimingu teenust makstes kuutasu. Autorid peaksid siiski saama oma osa iga kuulamise või paljundamise pealt.

Mis puudutab näiteks copyright pikkust eluiga + 70 aastat või teoste kasutamist paroodiate, sämplite vms jaoks, siis selles osas ma nõustun, et reegleid võiks lõdvendada.

Eelmisel nädalal vaatasime Virgina Shea netiketi reegleid ning ta soovitas jagada oma teadmisi. Aga keegi pole öelnud, et need teadmised peavad tasuta olema, seega austagem autoriõigusi!

Viited: